Blog kartářky Evy

aneb o co se s Vámi chci podělit

Výběr starších příspěvků:

Když něco očekáváme

V našem životě se nám stávají různé věci, a i když je očekáváme, srazí nás na kolena, ať už je to rozchod s partnerem, odchod z práce nebo úmrtí někoho blízkého. Najednou je to tu, a už není cesty zpět, zaplaví nás pocit zoufalství, bezmoci, křivdy a sebelítosti. Odejdou nám všechny síly z těla, nechce se nám nic, nemáme na nic sílu a jen si zoufale přejeme, aby to přestalo bolet, aby to nebyla pravda, aby se situace dala vrátit do okamžiku, kdy tahle chvíle byla ještě hodně daleko. Bohužel tato situace se nás drží a nechce nás pustit, stěží se zmátoříme vstát a jen silou vůle nějak fungujeme. Na tohle nás nikdo nepřipravil, ani rodiče, ani sebelepší škola, prostě nikdo. Nikdo nás nepřipravil na bolesti, kterou nám život připravil, v tento okamžik rozhodně nemyslíme na to, že co nás neporazí, to nás posílí, protože se poraženi cítíme.

Pronásledují nás otázky typu proč zrovna já, proč se tohle mohlo stát zrovna mě, co bude dál, jak teď mám žít atd.

Nic jiného nám nezbude než se sebrat a začít nějak fungovat, pro svoje blízké co nám zbyli, pro novou práci, která na nás čeká a také pro nás samotné abychom znovu žili a nejen přežívali.

Přeji Vám mnoho sil pro další dny, týdny a roky, které nás ještě čekají a máme možnost je prožít.

2014-10-28 14:58:01

Červen, měsíc tenkého střeva
Červen je měsíc tenkého střeva.

V červnu bychom měli posilovat tenké střevo, je hlavním místem, kde probíhá trávení a vstřebávání. Během několika hodin trávící šťávy, vytvářené játry, slinivkou a samotným střevem, rozloží přijatou stravu, která se ve formě rozložených směsí prolne střevní stěnou do krve a ta je rozvede do buněk, trávení a vstřebávání probíhá na celé ploše tenkého střeva pomocí zvláštní zřasené sliznice s četnými vlasovitými výběžky neboli klky, které bývají při poruchách trávení tlustší a kratší.. Poruchy vstřebávání se projevují křečemi, nadýmáním, pocity špatného trávení, hubnutím, průjmy atd.

Na problémy střev poukazuje barva jazyka, jeho bílý nebo různobarevný povlak.
Bolest v oblasti kolem pupíku naznačuje podráždění střev. Tenké střevo je často postiženo v důsledku zánětu nebo zúžení při Crohnově chorobě (chronický zánět trávícího traktu, nejčastěji pak střev). Při tomto onemocnění je kromě bolesti břicha provázena tato choroba častými průjmy, často i krví a hlenem ve stolici, nebo úbytkem na váze.
Sliznici tenkého střeva také postihuje celiakie (nesnášenlivost lepku) a jiné potravinové alergie. Při dodržování diety příznaky vymizí. Na poruchy tenkého střeva má také velký vliv stres.

Prevence a léčba:
- pijme dostatek tekutin nejlépe vodu, protože zlepšuje vyprazdňování střev
- jezme potraviny z větším množstvím vlákniny, jako jsou zejména celozrné produkty, ovoce, zeleninu
- jezme zakysané mléčné výrobky, jako jsou acidofilní mléka, živé jogurty, bryndzu, neošetřené sýry, podpořme růst střevní mikroflóry
- po jídle čtvrt hodiny odpočívejme
- pravidelně se hýbejme alespoň 20-30 minut, procházky, cvičení, atd.
- dopřejme si občas půst, nejlépe podle fáze Měsíce
- pijme čaje s obsahem sliznatých bylin (podběl, diviznu, sléz, proskurník)
- dobré je užívat při problémech protizánětlivou tinkturu z kopretiny řimbaby.

Léčivé kameny: pro správný chod střev: nefrit, muškovit
na podporu: heliotrop, turitella, achát
proti střevním plísním: chalcedon s inkluzemi mědi, měď, mahagonový obsidián
proti zánětem střev: beryl, olivín, dendritický chalcedon, mahagonový obsidián
na střevní křeče: chryzoberyl, dumortierit, magnezit, celestin, křišťál, heliotrop, chryzokol, chryzoberyl
střevní potíže: diamant, rubín, byacint, turmalín, verdelit, dravit a uvit, křišťál s vrostlicemi turmalínu, citrín, oranžový ananturín, centrálně pruhovaný achát, měsíční kámen, pyritové slunce, magnetit, medový a voskový opál, drahý opál, čirý a bílý kalcit, jantar, bílá perla, mahagonový absidián a obsidián, „slzy Apačů“, andalusit, apatit, apofylit, domomit, gagát, muskovit, rumělka, septárie, wulfenit.

Afirmace: Zbavit se nepotřebného je snadné. Zbavit se něčeho je snadné.
Snadno a lehce se zbavuji všeho starého a radostně vítám vše nové.
S radostí se rozloučím s minulostí a uvítám ve svém životě vše nové.

2014-06-04 20:51:01

Květen, měsíc srdce
Květen je měsíc srdce

Květen je lásky čas a také čas srdce, tady je vidět, že všechno se vším souvisí. Naše srdce je velký dříč, pracuje jako tlaková pumpa, jeho úder žene krev do plic a pak jí prožene celým tělem, aby dodala kyslík a odvedla zplodiny. Naše srdce udělá sto tisíc úderů za den.

Příznakem závažného onemocnění bývá tlaková, svíravá nebo palčivá bolest na hrudníku, spojená s dušností a úzkostí, která je většinou na levé straně do paže, krku, zad, ramene i čelisti. Problémy se srdcem se mohou projevovat i dýchacími problémy a otoky. Na srdci se odráží i potíže jiných orgánů, krevního oběhu, krvetvorby, páteře, nedostatek hořčíku, psychické problémy (sklon k panice).

Zatíženým smyslovým orgánem je jazyk, který souvisí s tenkým střevem. Normální barva jazyka je narůžovělá, červená ukazuje na nedokrvenost tkání nebo orgánů, modrá na na srdečně-cévní příhody.
Převládající emocí těchto orgánů je radost, je-li nepřiměřená a neodůvodněná, může naznačovat jejich problémy.

Prevence:
- Na posílení srdce se používá výtažek z hlohu. Obsahuje množství flavonoidů, činných antioxidantů potlačujících výskyt aterosklerotických plátů. Jeho diuretické účinky pomáhají snižovat krevní tlak a zdá se, že by mohl zesilovat i srdeční stahy.
– Dobré je snížit hladinu cholesterolu, vysoký krevní tlak a léčit cukrovku.
– Nekouřit.
– Některé studie potvrzují příznivý vliv jedné sklenice vína.
– Denně cvičit 20-30 minut.
– Jezte cizrnu, avokádo, kurkumu, pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi.
– Pijte zelený čaj, dva šálky denně snižují vysoký krevní tlak.
– Jezte hroznové víno, obsahuje vitamíny, draslíkové soli, fosfor, hořčík a antioxidanty, které snižují krevní tlak a zlepšují srdeční funkci.
– Jezte citrusové plody (grapefruity, citron adt.), mají antioxidační vlastnosti a posilují mimo jiné stěny cév, zabraňují shlukování krevních destiček a vzniku krevních sraženin.

Podpora léčby: – Nechte si zkontrolovat stav krční a hrudní páteře.
– Snižte fyzickou námahu.
– Pijte čaj regulující srdeční činnost (buřina srdečník, karbinec evropský, kozlík lékařský, mářinka vonná).
– Doplňte hořčík (obilné klíčky, sója, melasa, kakao).

Na pročištění krve je doporučován tento čaj:
50g prvosenky jarní nebo vyšší
50g mladé výhonky beze černého
15g kopřivy
15g kořen pampelišky lékařské

dává se vrchovatá lžička směsi na 0,25 litru vody, spaříme, necháme 3 minuty vyluhovat. Přes den se pijí po doušcích dva šálky denně, můžete přisladit trochou medu.

Při těžkostech se srdcem je vynikající prvosenkové víno, které si můžeme teď z jara připravit sami. Doulitrovou láhev naplníme volně květy prvosenky (celé okolíky) až po hrdlo a zalijeme čistým, přírodním vínem, víno musí květy překrývat. Láhev lehce zazátkujeme a necháme stát 14 dní na slunci. Při srdečných obtížích se pije jeden doušek vína.

Afirmace:
Moje srdce bije v rytmu lásky.
Vracím radost do středu svého srdce.
Vyjadřuji lásku všem.
Radost, radost, radost. Láskyplně dovoluji radosti, aby protékala mou myslí a tělem i mými zážitky.

2014-05-06 19:52:56

Duben, měsíc jater
Duben - játra

Podle čínské medicíny se v dubnu máme více věnovat játrům, která jsou pro náš život zcela nezbytným orgánem. Mají v našem těle na starosti detoxikaci, je to skladiště krve, v tucích rozpouštěných vitamínů, cukru, který ve správních dávkách rozpouštějí do krve. Tvoří řadu enzymů, bílkovin, cholesterol, z karotenu vitamín A a syntetizují různé látky zajišťující srážlivost krve. Důležitým úkolem je i tvorba žluči obsahující soli, které napomáhají k účinnému trávení tuků.

Největším postižením jater je jejich zánět (hepatitida). Potíže jater se projevují dlouhodobě únavou a večerní zvýšenou teplotou kolem 37,2 stupně, narušením žaludečních kyselin, pálením žáhy nebo i zhoršením pokožky. Tupá tlaková bolest v pravém podbřišku může být způsobena zánětem nebo ztukovatěním jater, které vzniká při otravách, infekčních žloutenkách nebo dlouhodobé konzumaci tuků a cukrů.

Ve druhé polovině dubna hrozí problémy se zažíváním, nechutenstvím a zimomřivostí.

Prevence a léčba:
Čínští lékaři doporučují na povzbuzení jater krátkodobě pít studený odvar z lékořice: půl lžičky kořene se vaří 10-15minut ve čtvrt litru vody.
Játra povzbudí vlhký teplý ručník položený na půlhodiny na oblast jater.
Pozor na hygienu. Nepijte vodu a nejezte jídlo, které by mohly výt kontaminované, zvláště se vyhýbejte všem tepelně nezpracovaným potravinám( salátům, zmrzlinám), o jejichž dokonale hygienické připravě nejste zcela přesvědčeni.
Pijte čaje z obsahem hořčiny: hořec, pelyněk, řebříček, chmel, jablečník, kakost, vachtu, zeměžluč.
Omezte cvičení a fyzickou zátěž.

Nevhodné potraviny:
Vyhýbejte se alkoholu a kořeněným jídlům.

Omezte přísun:
Nasycených tuků v tučných jídlech a plnotučných mléčných výrobků.

Doporučené potraviny:
potraviny bohaté na vitamín C (citrusové plody, jahody)
játra a ryby kvůli vitamínu B12
zelená listová zelenina a ovoce kvůli folátu

Drahé kameny při potížích a chorobách:
akvamarín, zelené granáty, ametrín, lapis lazuli, křišťál, beryl, jadeit, červený jaspis, leopardový jaspis, pyritové slunce, magnetit, masový opal, drahý černý opál, dioptas, jantar, fuchsit. vesuvian

Drahé kameny podporující funkci jater:
rubín, zlatý topas, hyacint, starlit, granát, rubelit, tygří oko a železo, tyrkys epidot, olivín,jadeit, chalcedon s inkluzemi mědi, prasen chryzopras, mookait, hvězdicový achát, žlutý a krajinný jaspis, heliotrop, vivianit, hvězdicový achát, pyrit, hematit, chloropál, a prasopál, drahý černý opál, oranžový fluorit, rodochrozit, azuromalachit, měď, meteorit, lazurit, lepidolit, marlazit

Afirmace:
Láska mír a radost je to co znám, chci žít v otevřeném prostoru svého srdce. Hledám lásku a všude jí nacházím.

2014-04-09 17:45:17

Březen, měsíc žlučníku
Březen měsíc žlučníku,

V březnu bychom měli věnovat větší pozornost žlučníku. Tento orgán ukládá žluč, tvořenou játry, a spolu s trávícími šťávami slinivky a tenkého střeva pomáhá rozkládat potravu na chemickou směs, která se prolíná střevní stěnou do krve.
Zatíženým smyslovým orgánem jsou oči, které musíme chránit před sluncem.
Převládající emocí tohoto orgánu je hněv, směřující nejdříve na ty druhé, později na sebe.
Cítíme podrážděnost a nepokoj.

Prevence:
žlučníku ulehčíte když budete jíst zeleninu a ovoce, např. hroznové víno, hrušky, grapefruit, dále ořechy, obilniny, neloupanou rýži.
Preventivně můžeme užívat, v tomto období, Ostropestřec mariánský – tinkturu nebo šťávu, či šťávu z kořene pampelišky, snižuje hladinu cholesterolu ve žlučníku a tím i riziko tvorby kamenů. Dále jsou to čaje z hořce, řebříčku, chmele, zeměžluče, pelyňku. Funkci žlučníku též podporuje lecitin a olej ze lněných semínek.

Při obtížích:
při podráždění žlučníku a žlučníkových cest, se projevuje bolesti na pravé straně pod žebry. Bolest vystřeluje do zad až pod pravou lopatku. To povětšinou způsobují kameny ve žlučníku, nebo bláto ve žlučníkových cestách.
Tyto problémy jsou někdy provázeny říháním, nadýmáním, pocením, nevolností, zvracením a zvýšenou teplotou.
První příznaky poruchy žlučníku mohou být bolesti velkých kloubů, ramen, kyčlí, kolen z vnějších stran a v loktech, někdy může být postižen i nervový systém.

Afirmace: Žlučníkové kameny: Je příjemné odpoutat se od minulosti. Život je krásný a já též. Život je příjemný a já se cítím také příjemně.

2014-03-18 08:20:37

Láska to je dar i prokletí
Láska to je dar i prokletí

Často se zamýšlím nad tím, proč je někomu dáno, že prožije lásku a někdo ani neví o čem je řeč, nic takového neprožil a možná ani neprožije. Za největší dar života považuji lásku, která je opětována stejnou intenzitou z obou stran.

Už v historii byly popisovány příběhy, kdy se někdo zamiloval a jejich láska byla násilně přetržena nebo nebyla opětována a tito lidé už nebyli schopni znovu milovat. V tomto případě není čas vůbec důležitý, stesk po odešlé osobě nezná slitování, časem je možné si na toto zvyknout, ale takový člověk není schopen ani po mnoha letech přijmout, vedle sebe, nikoho jiného, protože má stále v srdci onu osobu a není schopen opět otevřít své srdce. Takže láska, ta skutečná je dar i prokletí.

Je hodně dvojic, které spolu zůstanou po celý život, ale jen málo těch, které se na sebe, i po padesáti letech společného žití, usmívají s láskou v očích, pohladí se a jsou rádi, že se mají, jsou k sobě tolerantní a jejich vztah je rovnocenný. Po tomhle touží každý člověk, ale jen málo komu je toto dáno poznat.

2014-03-11 08:44:44

Nahlédnutí do čínské medicíny - únor
Únor - měsíc ledvin

V únoru jsou nejvíce zatíženým orgánem ledviny, proto je zapotřebí je posilovat. Ledviny v našem těle dbají na rovnováhu vodního hospodářství, filtrují odpadní látky z krve do moče, ve které pak opouští naše tělo. Ledviny denně přefiltrují až dva tisíce litrů krve a to pomocí filtračních jednotek nefronů, aby ledviny dobře fungovaly, potřebují dostatečný příjem tekutin, nejlépe vody.

Prevence:
Pijme dostatek čisté vody, alespoň 2l denně.
Jezme méně živočišných bílkovin a omezte solení.
Jezme více potravin bohatých na vitamíny a minerály, brzdí krystalizaci a snižují množství šťavelanů v moči. a jsou nezbytně pro zachování zdravé výstelky močových cest.
Nezapomínejme na fyzickou aktivitu, alespoň každodenní procházky, aby se vápník ukládal do kostí. Jako prevenci je dobré pít brusinkovou šťávu, čaj z kopřiv, plodů jalovce či z medvědice lékařské. Dbejme též na dostatečný příjem hořčinku, který je obsažen v rybách, dále ho obsahují ořechy, listová zelenina, řasy, semena, kakao.
V tomto období je dobré zvýšit příjem vitamínu B, ten je v luštěninách, melase, celozrných výrobcích, také v rybách a mase, dále vitamínu A, ten je obsažen v olejích lisovaných za studena, vejcích, mrkvi, sýrech, dýni, v meruňkách, ananasovém melounu, a zelené listové zelenině.

Při očistě můžeme použít i drahé kameny: například safír, nefrit, křišťál, prehnit.
Pro podporu funkce ledvin můžeme také použít: diamant, cordierit, morion, tygří železo, jadeit, prasem, stromečkový a centrálně pruhovaný achát, krajinný a popp jaspis, flint, nefrit, hematit, černý diopsid, chloropál a prosopál, hyalit, rodochrozit, měď, amfibol, enstatit, kyanit, serpentin.

Potíže
Pokud nemáme v pořádku ledviny, můžeme pociťovat bolesti v kolenou, v kloubech, nebo i v jiných místech dolních končetin z vnitřní strany, také se může objevit hučení v uších, ekzémy, ale také špatná kvalita vlasů, ať už je to nadměrné maštění, lámavost, vypadávání, či třepení konečků. Na stav ledvin také ukazují, váčky pod očima, měkké váčky jsou způsobené z nadměrného příjmu tekutin, hlavně nevhodných, a tvrdé váčky nadměrným příjmem tuků.

Pár tipů jak ulevit od potíží: Reflexní masáže chodidel.
Pít ledvinový čaj, pampelišku, nebo mochyni.
Pít minerální vodu s obsahem sodíku, maximálně však 1 litr denně.
Upravit životosprávu (omezme dráždivé látky).
Jezme čerstvou řeřichu zahradní.

Léčivé kameny
Při potížích písku a kamenů v ledvinách:

diamant, morganit, tygří železo, zelený a černý jadeit, červený jaspis, leopardový jaspis, nefrit

Záněty ledvin:
nefrit, černý diopsid, oranžový fluorit, muskovit, serpentín.

Poruchy činnosti ledvin:
bílý tomaz, morganit, indigolit, ametrín, rutil, jadeit, zlutý karneol, lace-achát, červený jaspis, nefrit, biotit, vesuvian

Afirmace pro zlepšení činnosti ledvin:
V mém životě jsou jen správné činy, z každé zkušenosti vychází jen dobro, je bezpečné stát se dospělým.
S láskou řeším všechny minulé problémy.

Starejme se o své ledviny, jak nejlépe umíme.

2014-02-10 19:49:30

Nahlédnutí do čínské medicíny - leden
Nahlédnutí do čínské medicíny - leden

Leden je měsíc, kdy by se měl podle čínské medicíny, nejvíce podporovat močový měchýř, proto bychom se mu měli v tomto období více věnovat, v lednu je totiž více náchylný. Jako prevenci je dobré zařadit více jídel s kořenovou zeleninou, především celer, petržel a pastinák, dále potraviny s vysokým obsahem vitamínu C, celozrné obiloviny, sytě zbarvené ovoce a zelenina. Omezit pálivá a kořeněná jídla, černý čaj, popřípadě šumivé nápoje.
Je zapotřebí pít alespoň 2,5 l vody denně.
Jako prevenci můžeme pít 2dcl brusinkové šťávy za den, nebo také směs čaje z anděliky lékařské, jehlice trnité a libečku (stejné díly).
Jako další prevenci si dáme 2x týdně koupel s bazalkou nebo fenyklem, dobrý je též heřmánek. Dále doplňujte hořčík.
Vodilka a echinacea posiluje imunitu a sníží tak i rizika onemocnění.
Dobrý je i odvar z ječných krup (lžíci ječných krup vařte v litru vody asi hodinu, přeceďte a ochuďte šťávou z citronu a oslaďte medem). Na posílení močového měchýře a cest je také čaj z proskurníku lékařského.

Mezi onemocnění močového traktu patří bakteriální onemocnění, objevuje se v močových cestách a měchýři. Příčinou je bakterie E-coli, žijící v trávícím tratu. Daleko více tímto onemocněním bývají postižené ženy než muži, někdy toto onemocnění u žen provází i poševní infekce.
Postižení močového měchýře se projevuje bolestí v podbřišku spojené s potížemi při močení. Potíže se často projevují nenápadně a přicházejí plíživě, můžeme je pocítit i po psychické stránce (neklid, únava, podráždění, ztráta nálady).

Při problémech s močovými cestami a měchýřem je dobrá esence z kopřiv.
Sedací koupele z přesličky, spojené s pitím teplého čaje též z přesličky, velmi rychlé odstraňuje písek z močového měchýře a stejně tak i kaménky.
Velmi pomáhá čaj ze směsi: Jehlice trnitá, řepík, pastuší tobolka a list břízy (stejné díly po 20g)
Na problémy postihující močové ústrojí pomáhají i čaje z Medvědice lékařské (antiseptikum),
přesličky (šálek studeného čaje 2x denně),
vojtěšky (přidat do salátu nebo pít jako čaj ze sušených listů),
pitulníku žlutého (při špatnému odchodu moče, pálení při močení, onemocnění ledvin a při vodnatosti srdce),
vrbovky malokvěté,
zlatobýlu obecného,
kopřivy (pomáhá vyplavovat písek z měchýře a močových cest),
svízelw (proti zadržování moči).

Zatíženým smyslovým orgánem jsou uši, které souvisí s močovým měchýřem, je třeba udržovat uši v teple, chránit je pokrývkami hlavy a šálou. Chraňte se též před nadměrným hlukem.
Emoce jsou strach, panika, plachost a strach se selhání.

Afirmace: Zbavím se myšlenek v mm vědomí, které způsobily moje onemocnění,, jsem ochoten se změnit, mám rád sám sebe takového, jaký jsem.

Léčivé kameny:
Na močové ústrojí: manganit, jadeit, žlutý karneol, nefrit, jantar, bílý korál, měď, vanadinit, vesuvian.
Na močový měchýř: černý a žlutý jaspis, nefrit, magnetit, oranžový fluorit, stříbro a měď.

O svoje tělo bychom se měli starat co nejlépe, protože na nás záleží jak budeme zdraví a šťastní.

2014-01-10 17:03:50

Tato stránka již byla zobrazena 17431x

Květnový pozdrav

Milí návštěvníci, přátelé a příznivci,

začal Květen je krásný čas, teplých dní je víc a víc. Zahrádky a parky se mění v přehlídku kvetoucích stromu, keřů a květin. Každý z nás pocítí to teplo, které nás posiluje a dodává nám dobrou náladu.

Slovo květen pochází od slova kvést (rostliny kvetou). původně máj. Slovo květen se poprvé objevilo v Jungmannově překladu Ataly z roku 1805 jako poetismus a překlad za fr.lune de fleurs, ale rychle se vžilo. Na Jungmanna zřejmě působilo polské slovo kwiecień.

Už od 13. století je měsíc květen spojen s lidovými oslavami, např. stavění máje, je považován za měsíc lásky.

1. máj je mezinárodní svátek práce, ale hlavně je to lásky čas, kdy chlapci líbají dívky pod kvetoucím stromem. Druhou květnovou neděli se slaví svátek matek.

Měsíc květen začíná stejný den v týdnu jako leden příštího roku. Žádný jiný měsíc v běžném roce nezačíná stejným dnem v týdnu jako květen.

Pranostika

Sníh v máji - hodně trávy.

Studený máj - v stodole ráj.

Suchý březen, chladný máj - bude humno jako ráj.

Suchý březen, mokrý máj - bude humno jako ráj.

Chladno a večerní mlhy v máji, hojnost ovoce a sena dají.

Není-li květen ani příliš studený, ani mokrý, naplňuje stodoly i sudy.

V máji vlhko, chladno - bude vína na dno.

Mokrý máj - v stodole ráj.

Prožijte tento měsíc co nejlépe.

Přeji Vám hodně hřejivých paprsků, lásky a štěstí.

Mějte se moc krásně.

Vaše kartářka Eva

Květen